Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego

Uprzejmie informujemy, że na terenie Miejskiego Szpitala Zespolonego otwarto nową placówkę diagnostyki obrazowej, wyposażoną w nowoczesne urządzenie do przeprowadzania rezonansu magnetycznego. To czwarte tego typu miejsce w mieście.

Obecnie z nowego urządzenia mogą korzystać pacjenci Miejskiego Szpitala Zespolonego. Zakup sfinansowała firma LUX MED, która od lat współpracuje ze szpitalem. Wcześniej wyposażyła MSZ w tomograf.

– To ważne, że na terenie miejskiego szpitala będzie kolejne, bardzo nowoczesne urządzenie, które znacząco wesprze diagnostykę. Liczymy na rozwój współpracy szpitala z firmą oraz objęcie pomocą jak największej liczby częstochowskich pacjentów – mówił podczas otwarcia placówki prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

– Rozpisując przetarg na usługi tomografem, postawiliśmy warunek, że kandydaci mają nam zapewnić także rezonans. Lux Med go spełnił. Negocjacje nie były łatwe, ostatecznie jednak wypracowaliśmy porozumienie dotyczące np. rozliczeń między nami. Firma bowiem płaci nam czynsz, a my jej za badania – mówi Dyrektor Szpitala Miejskiego Wojciech Konieczny. Sam neurolog, podkreśla, jak bardzo potrzebny jest taki sprzęt pacjentom: – Dysponowanie nim to dla współczesnego szpitala konieczność, np. nowoczesny oddział neurologii bez tomografu i rezonansu nie może już funkcjonować.

Nowa placówka umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek w organizmie, bez narażenia na promieniowanie rentgenowskie. Badanie tą metoda jest całkowicie bezbolesne i daje doskonałe obrazy układu mięśniowego i szkieletowego, zwłaszcza kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Sprawdza się też w diagnostyce nowotworów i procesów zapalnych. MRI bardzo dobrze uwidocznia naczynia krwionośne, jamy serca i mięsień sercowy. Umożliwia wykrycie elementów niewidocznych w badaniu RTG, np. szpiku kostnego. Jednym z nielicznych, za to bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania badania jest rozrusznik serca.